ПРО НАС

Украї́нський держа́вний науко́во-до́слідний та прое́ктний інститу́т «УкрНДІпроектреставра́ція» (скорочено- Інститут «УкрНДІпроектреставрація») є провідним центром у галузі архітектурної реставрації в Україні. Перебуваючи у сфері управління Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, є єдиним спадкоємцем та продовжувачем традицій української школи архітектурної реставрації, який зберіг унікальний колектив досвідчених висококваліфікованих фахівців, творчий потенціал та унікальну науково-інформаційну базу.

Для виконання специфічних завдань реставрації інститут має відповідну структуру і високопрофесійний кадровий потенціал - понад 85% співробітників мають вищу освіту. Серед них кандидати наук, дійсні члени і члени-кореспонденти Академії будівництва України, члени міжнародної організації УНК ИКОМОС, спеціалісти, що мають звання заслужених архітекторів та будівельників України, є лауреатами Державної премії України в галузі архітектури, нагороджені державними й церковними нагородами та подяками. 

Наявна структура і широкий спектр кваліфікованих спеціалістів дозволяють випускати комплексну науково-проектну документацію щодо реставрації, консервації, реабілітації та пристосування пам’яток архітектури, історії, археології на всіх її стадіях (ТЕО, ЕП, П, РД).

Фахівці інституту розробляють проекти охоронних зон пам’яток, історико-архітектурні опорні плани історичних міст, генеральні плани розвитку державних заповідників, проекти регенерації історичної забудови, пам`яткоохоронну документацію (паспорти об’єктів культурної спадщини, акти технічного стану, охоронні договори, історичні довідки, історико-містобудівні обґрунтування) тощо.

В інституті діє науково-технічна рада, на якій проходять апробацію як власні проекти, так і проектні розробки інших організацій. Фахівці інституту є членами Науково-методичних рад Міністерства регіонального будівництва та Міністерства культури України. 

    Інститут виконує історико-архівні дослідження та архітектурні дослідження, інженерно-конструкторські, хіміко-технологічні та інші вишукування, передбачені як законодавчими документами в галузі охорони пам'яток України, так і міжнародними актами. Розроблено ексклюзивні проекти реставрації нерухомої культурної спадщини, проекти з благоустрою, інженерного обладнання та інтер'єрів пам'яток. За проєктами фахівців інституту було відреставровано понад 1500 пам'яток архітектури та містобудування міста Києва та областей: 

  • Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Київської, Кіровоградської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Луганської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Чернігівської, Чернівецької, Автономної Республіки Крим. 

    Через професійну діяльність Інституту зі збереження пам’яток реалізуються національні інтереси України. Інститут, з початку свого існування і дотепер, традиційно опікується питаннями збереження пам’яток які внесено до Списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО, а саме: комплексами споруд Софійського собору та Києво-Печерської лаври. Науковці Інституту також брали участь у підготовці номінаційних досьє по включенню до Попереднього списку об’єктів всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Зокрема, Інститутом була підготовлена повна інвентаризація нерухомих пам’яток комплексу Генуезької (Судацької) фортеці, м. Судак, АРК.


За останні роки підприємством розроблена науково-проєктна документація по об’єктах:

  • Маріїнський палац в м. Києві, вулиця М.Грушевського, 5 А  -реставрація та пристосування.

  • Будинок Уряду України по вул. Михайла Грушевського, 12/2 у Печерському районі м. Києва - капітальний ремонт.

  • «Мистецький арсенал» по вулиці Івана Мазепи - реставрація та пристосування пам’ятки історії та архітектури «Старий арсенал» у м. Києві для створення культурно-мистецького та музейного комплексу.

  • Національний заповідник «Софія Київська» - Софійський собор по вулиці Володимирська, 24 в м. Києві - реставрація пам’ятки архітектури національного значення.

  • Національний заповідник «Софія Київська» - Консисторія та колишня Хлібня () - реставрація пам'ятки архітектури національного значення з пристосуванням під виставкові та адміністративні приміщення.

  • Національний заповідник «Софія Київська» - Трапезна церква - ремонтно-реставраційні роботи на пам’ятці архітектури національного значення. 

  • Андріївська церква на Андріївському узвозі, 23 у Подільському районі м. Києва - протиаварійні та ремонтно-реставраційні роботи.

  • Ескарпова стіна Госпітального укріплення Київської фортеці по вул. Госпітальній - розробка науково-проектної документації з реставраційного ремонту.

  • Державна резиденція по вул. Банковій, 10 у м. Києві - реставраційний ремонт фасадів.

  • Замок-фортеця Х-XVI cт. в м. Ужгород - реставрація пам’ятки архітектури національного значення.

  • Руїни замку в м. Хуст Закарпатської області - реставрація пам’ятки архітектури національного значення.

  • Палац Г.Розумовського в м. Батурин, Чернігівської області - реставраційно-ремонтні та гідроізоляційні роботи відкритої тераси.

  • Замок XVI cт. у м. Старокостянтинів Хмельницької області - реставрація з пристосуванням пам'ятки архітектури національного значення. 

  • Гончарська башта в м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області - реставрація і пристосування пам'ятки архітектури  Національного значення.

  • Національна філармонія України в м. Київ - реставраційні роботи  будівлі. 

  • Будинок МЗС на вул. Михайлівській, 1 в м. Києві. - реставрація пам'ятки архітектури та історії. 

  • Старообрядне кладовище по вул Лук'янівській у м. Києві - розроблення науково-проектної документації на ремонтні роботи огорожі з благоустроєм території.


Поточна робота над науково-проєктною документацією:

  • Києво – Могилянська Академія - (Староакадемічний корпус Братського монастиря) в м. Київ - роботи з комплексних наукових досліджень та розробки проекту реставрації та пристосування об’єкту.

  • Національний банк України в м. Київ, - реставрація фасадів адміністративної будівлі.

  • Миколаївські ворота з прилеглими будівлями в м. Київ. вул. Івана Мазепи, 1 - реставрація пам'ятки архітектури національного значення. 

  • Комплекс споруд фортеці в м. Хотин Чернівецької області, - обстеження технічного стану, розробка науково-проектної документації на реставраційний ремонт та протиаварійні роботи пам`яток архітектури національного значення, що входять до комплексу. 

  • Палац з двома флігелями та Водогінна вежа в с. Качанівка Чернігівської області - розроблення науково-проектної документації на реставрацію з пристосуванням пам’ятки історії та архітектури національного значення. 

  • Дзвіниця Софійського собору в м. Київ - розробка проекту на ремонтно-реставраційні роботи . 

  • Зоологічний музей по вул. Богдана Хмельницького в м. Київ - облаштування ліфту в пам’ятці архітектури національного значення для забезпечення безперешкодного доступу маломобільних груп населення.


Крім того, інститутом за останні роки розроблена науково-проектна документація пам‘ятко-охоронного спрямування у складі генеральних планів історичних населених місць:

  1. смт. Вилок Виноградівського району Закарпатської області. Історико-архітектурний опорний план. 

  2. смт. Вилок Виноградівського району Закарпатської області. Науково-проектна документація з визначення меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичного ареалу.

  3. м. Хуст Закарпатської області. Історико-архітектурний опорний план, визначення меж та режимів використання зон охорони об’єктів культурної спадщини. 

  4. смт. Воловець Закарпатської області. Історико-архітектурний опорний план, визначення меж та режимів використання зон охорони пам’яток та історичного ареалу.

  5. м. Полтава. Внесення змін до історико-архітектурного опорного плану. 

  6. м. Полтава. Внесення змін до науково-проектної документації щодо визначення, коригування меж та режимів використання зон охорони пам’яток та історичного ареалу. 

  7. м. Харків. Історико-архітектурний опорний план. Визначення меж історичного ареалу.

  8. м. Харків. Науково-проектна документація з визначення меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичного ареалу.  Коригування науково-проектної документації.

  9. м. Житомир. Історико-архітектурний опорний план з визначенням історичного ареалу 

  10. м. Житомир. Зони охорони пам’яток архітектури.

  11. м. Ізяслав Хмельницької області . Історико-архітектурний опорний план, визначення меж та історичних ареалів зон охорони об’єктів культурної спадщини.

  12. м. Біла Церква Київської області. Зони охорони пам’яток  культурної спадщини.

Врятована культурна спадщина України 

Проекти останніх років