ІСТОРІЯ ІНСТИТУТУ
Український державний науково-дослідний та проектний інститут «УкрНДІпроектреставрація» заснований в системі Управління у справах архітектури при Раді Міністрів УРСР. В травні 1946 р. було створено Республіканський спеціалізований трест з будівництва монументів та реставрації пам'яток в архітектури «Будмонумент», що здійснював практичну діяльність в галузі архітектурної реставрації. У перше повоєнне десятиліття в республіканських майстернях працювали такі архітектори-реставратори як М.М. Александрова, Р.П. Бикова, Г.І. Говденко, В.І. Корнєєва, Є.І. Лопушинська, В.Б. Петичинський, М.В. Холостенко, В.П. Шевченко, Й.Л. Шмульсон, інженер-конструктор Л. Мандельблат та інші.
У вересні 1951 року трест «Будмонумент» був реорганізований в Українські спеціальні науково-реставраційні виробничі майстерні Управління у справах архітектури при РМ УРСР. Було сформовано міжобласні філії: у 1963 році - Київська; у 1969 році - Кам'янець-Подільська, Кримська, Львівська, Одеська, Чернігівська.
• У результаті структурних змін у 1969 році реставраційні майстерні було перетворено на Українське спеціальне науково-реставраційне виробниче управління (УСНРВУ), в компетенції якого залишалися питання дослідження, реставрації та консервації архітектурних об’єктів. У складі інституту з філією у Львові (статут затверджено 1 квітня 1980 р.) в той час працювали відомі реставратори, архітектори та мистецтвознавці, в тому числі А.Є.Антонюк, Р.П. Бикова, М.М. Говденко, В.І. Корнєєва, Є.І. Лопушинська, Є.М. Пламеницька, В.П. Шевченко, О.О. Граужис, І.О. Іваненко, С.П. Іноземцева, Л.М. Крощенко, Ю.М. Стриленко, Ю.А. Ліфшиць, І.М. Малакова, Т.Г. Маніфасова, В.Ф. Отченашко, Є.І. Осадчий, Н.В. Сальникова, В.Т. Цяук, Л.І. Цяук та інші.
• На базі УСНРВУ у 1989 р. було засновано об’єднання «Укрреставрація», до складу якої увійшли регіональні відділення та проектний інститут «Укрпроектреставрація».
• Згідно з рішенням колегії Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 1 лютого 2001 р. № 12 «Про наукове забезпечення робіт по проєктуванню об'єктів реставрації пам'яток нерухомої культурної спадщини» наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики № 32 від 13.02.2001 року інститут «Укрпроектреставрація» було реорганізовано в Український державний Науково-досліднийі проєктний інститут «УкрНДІпроектреставрація».
З 2001 року Інститут підпорядкований Управлінню реставрації і реконструкції історичної забудови Держбуду України, згодом - Мінрегіону України.
• З 2005 року інститут має статус базової організації Мінрегіону України з науково-технічної діяльності, а також визнаний організацією, що виконує науково-технічний супровід державних нормативних документів у сфері реставрації пам’яток нерухомої культурної спадщини.
В цей час в інституті працюють визнані фахівці архітектурної справи О.О. Граужис, Л.І.Цяук, В.Ю.Тимкович, В.І.Косьяненко, В.М.Безякін, В.К. Хромченков; Ю.П. Беляков; О.Э. Молож; А.В. Люцканов; Н.В.Косенко; П.Я.Макаренко, С.Я.Халепа; І.В.Яковлев, С.Л. Ігнатушко; Н.О.Диховична, Т.В. Філіпова, Н.П.Малій, Т.П.Бурмай, М.О.Тупота; С.О.Ткаченко, Н.В.Сальникова та інші.
• Інститут розробляє та модернізує, з урахуванням досягнень науки та техніки, нормативно-правові документи у сфері збереження нерухомої культурної спадщини. Бере активну участь в реформі сфери охорони культурної спадщини, відстоюючи позиції професійного підходу до реформи, оскільки вона торкається широкого кола питань, в тому числі й фахового практичного збереження нерухомого культурного надбання країни загалом та сфери реставрації зокрема.
• Нині інститут є єдиним спадкоємцем та продовжувачем традицій української школи архітектурної реставрації, який зберіг унікальний колектив досвідчених висококваліфікованих фахівців, творчий потенціал та науково-інформаційну базу